14° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Kışın İstanbul’a olan armağanı ve Toygar’ın beyaz büyülü kar taneleri

Gündem - 24 Şubat 2019 22:05 A A

Dün gece yağan kar İstanbul’a bambaşka bir hava verdi. Şehrin hüznüyle birleşince, ortaya 1001 Gece Masalları’nı andıran bir manzara çıktı.

Karın İstanbul’a olan armağanı kuşkusuz, bu kadim şehri yorgunluklarından arındırıp ona zamansız, yaşsız bir çehre sunması oldu. Şehri bu halleri de İstanbul Hatıralarını canlandırır.Kar yağdığında bana çocukluğumuzun Aytbastı‘sının Toygar Köyümü anlatır

“Kar çocukluğumun Aybastı’nın ayrılmaz bir parçasıydı. Kimi çocukların yaz tatilinini beklerken ben se çocukluğumda karın yağmasını beklerdim. Dışarıya, tarlalara, dağlara hele  Kabak Tepe Ormanına çıkıp Aybastı’yı yalçın, sert ve kar fırtınaları içinde seyretmeyi çok özler oldum.

Çekmeköy’ye yağan karla birlikte  çocukluğumda karda oynayadığım Toyagar’ın tarlalarlarındaki büyülü beyaz örtüyü özledim.

Toygar Köyü’mün bembeyaz kar altında kalan tıpki beyaz gelinliği andıran resmini özledim..

Oysa şimdi İstanbul karla buluşsa da, mevsimlik sedalar gibi yakında beyazlık yerini çamura terkedecek, karın şehre getirdiği telaş ve hatta nefes havasını giderken kasvete dönüştürecek.

Her sene üç beş gün yağmasına, şehrin bir hafta on gün kar altında kalmasına rağmen, kar her seferinde İstanbulluları ilk defa yağıyormuş gibi hazırlıksız yakalar, yollar kesilir, savaş ve felaket zamanlarında olduğu gibi ekmek fırınlarının önünde hemen kuyruklar oluşur ve en önemlisi bütün şehir aynı konunun, karın etrafında bir topluluk duygusuyla birleşirdi.

Şehir ve insanları dünyanın geri kalanından iyice koparak kendi dertleriyle içlerine kapandıkları için karlı kış günlerinde İstanbul hem daha tenhalaşmış, hem de masallardan çıkma eski günlerine biraz daha yaklaşmış gibi gelir bana.

Yücel Yalçınkaya

Bu haber 1186 kez okundu.
Gündem - 22:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: