14° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Ak Partiye Gönül Veren Seçmen Ne Düşünüyor?

AKP - 28 Eylül 2019 18:30 A A

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türk Siyaset ve Devlet Adamlığı deneyimi olan en önemli isimlerden biridir.
Elbet te Ülkemizi, Türk Dünyasının ve İslam coğrafyasında yaşayan mazlum milletlerin doğal lideri durumundadır.
Bir Cihan Devleti olan Türkiye Cumhuriyetinin yollarına taş döşeyen bir lider olan Recep Tayyip Erdoğan, bir devlet başkanı olarak tarihe altın harflerle geçecektir.

Siyaset ve dava kültürü içinde yetişmiş, 18 yaşında iken MSP Gençlik Kolları başkanı olmuştur. Siyasi başarısında önce il başkanı… Sonra milletvekili adayı.. daha sonra İstanbul gibi kültür ve medeniyet başkentinin 1994 yılında belediye başkanı olmuştur…

Türkiye’nin tam bir siyasi özeti olan hayatında, Türkiye Recep Tayyip Erdoğan’ı sevmiş ve bağrına basmıştır, bu sevda devam etmektedir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, adları ne olursa olsun (yerel, genel, referandum, cumhurbaşkanlığı), yapılan tüm seçimleri kazanmıştır.

Türkiye’de oluşan siyasal ittifakların mimarı olduğu gibi, toplumsal sapma ve kaymaların önüne geçmiştir. Ülke insanımızın Milli ve manevi değerlerde birleşmesinde en büyük fikir babası olmuştur.

Toplumun kutuplaşması yerine ortak zemin ve kültürde birleşmesi, sağlıklı bir toplumu oluşturduğu gibi, devlet mekanizmasının da rahatlamasına imkan vermiştir.

Ne var ki Ak Parti içindeki bir kısım yetkililer aynı başarı ve hassasiyeti ortaya koyamamışlardır. Hatta Cumhurbaşkanımıza tabanda oluşan bazı rahatsızlıklar iletilemiştir. Özellikle büyük şehirlerdeki seçmen ikliminde bazı olumsuz vakaların önlenmesi için yeterince tedbir alınmamıştır. Seçmenin verdiği birçok mesajı doğru okunmamıştır

Ak Partili belediye ve bakanlıkların ülke genelindeki başarısı, vizyonel projeleri, istikrarı ve birçok hizmet kalemi seçmene yeterince anlatılamamıştır. Ak Partiye gönül veren kitlelere bazı yöneticiler duyarsız ve ilgisiz kalmışlardır.

31 Mart ve 23 Haziran İstanbul yerel seçimlerinde, MHP’nin desteğine rağmen, açık ara oy farkıyla kaybedilmiştir. Bunun sonucunda tabanda çok büyük hayal kırıklığı olmuştur. Yıllardır verdikleri mücadele neticesinde kazanılan büyük başarıların devamını getiremeyenler, Cumhur İttifakı içinde süreci yönetemeyen bazı yetkili kişilerdir.

Buna rağmen toplumun hala Cumhurbaşkanımıza olan inancı devam etmektedir . Ülkemiz için Cumhur ittifakı milletin geleceği ve devletin bekası için hala vazgeçilmezdir.

Peki ne yapılmalıdır?

 • Ak Parti geçmişte olduğu gibi kıvrak ve stratejik çıkışlar yapmakta zorlanıyor, üst yöneticilerin bir kısmı yeni bir siyaset dili ve söylemi üretmelidir.
 • Eskimiş, yıpranmış, enerjilerini kaybetmiş, görev yaptıkları dönemlerde bile seçmenin muhabbetini ve gönlünü kazanamamış kişiler tekrar gözden geçirilmelidir.
 • Ak Partiye gönül vermiş, emek harcamış, alın teri dökmüş genç ve dinamik insanların düşünce ve talepleri dikkate alınmalıdır.
 • Genç insanların seçmen nezlindeki ağırlıkları çok önemlidir. Bulunmaz birer meta gibi ödüllendirilen kişilerden, çok daha fazla kıymet arz etmektedir.
 • Millette karşılığı olan, mütevazı, çalışkan, insani ilişkileri iyi, ülke sevdası taşıyan ehliyet ve liyakat sahibi kişilerin görevlere getirilmesi gerekir.
 • Ak Kadrolarda yetişmiş, güncel siyaseti doğru okuyan yetkin ve başarı hikayeleri yazabilecek bir çok kişiye siyaset alanında yer açılmalıdır.
 • AK Partideki ‘yapısal’ diyeceğimiz bu sorunlar acilen düzeltilmelidir.
 • Ak Parti kamu sektörü ve sivil toplum kuruluşlar arasındaki ulusal ve yerel düzeyde iş birliği daha da güçlendirilmelidir.
 • Ak Parti sivil toplum kuruluşlarının idari savunuculuk ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi için özel projeler üretmelidir.
 • Ak Parti kapsayıcı bir norma ulaşmalıdır, gerçekçi bir kapasite inşasına ve uzun dönemli stratejik bir yol haritası oluşturulmalıdır.

Tüm bunları yapabilecek insan kaynağı, vizyon, birikim ve tecrübe AK Parti’de mevcuttur

Yücel Yalçınkaya

Asiad Genel Başkanı

IGD Yazarlar Üyesi

Araştırmacı Yazar EPF Üyesi

(yü[email protected])

Bu haber 684 kez okundu.
AKP - 18:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: